Bod uzavření "podnikání"

24. ledna 2011 v 21:25 | Agrenej |  Nad šálkem čaje
Co je vlastně sebevražda? Útěk do jiného života? Způsob jak jednou provždy se vypořádat s problémy? Další cesta jak uniknout nudě? Od každého trochu? Co je sebevražda?? Je to bod, kdy dáme problémům větší cenu než vlastnímu životu.

Jsou všude kolem nás, každý z nás jich právě teď určitě najde hned několik. Několik křížků, které si s sebou neseme, několik okamžiků na které nejsme hrdi, několik problémů. Právě ony jsou hlavním spouštěčem onoho sebedestruktivního chování, které nakonec vyústí v sebevraždu.
Řekl bych, že v životě každého z nás se najde pár minut, hodin, dnů, kdy máme dojem, že se nám vše rozpadá, že dům z karet, kterému říkáme život, se hroutí od samotných základů.
Všechno dobré i zlé ale má svůj konec, někteří se ho dočkáme, jiní se čekání dobrovolně vzdají. Proč?

Kdo je sebevrah?

- zbabělec

Křesťané (a možná i jiná náboženství) označují sebevraždu za smrtelný hřích. Já se jim opravdu nedivím. Člověk, který si vezme život, aby se zbavil problémů, starostí a povinností, si opravdu nezaslouží dosáhnout věčného ráje, pokud zde nějaký je.

- slepec

Sebevrah si většinou sahá na život v době, kdy přestane vidět východ z místa, ve kterém se ocitl. Zdá se mi to celkem smutné, taková zaslepenost. V dnešní době se mi nezdá zase tak těžké udělat za svou minulostí tlustou čáru a začít znovu. Chce to jen projevit ochotu se přizpůsobit. Taky trochu umu v jednání a hledání. Možná jsem naivní, ale myslím si, že s dostatečným zápalem se dá ze dna vyhrabat. Možná to nestačí na nejvyšší příčky, ale tak lepší než dno, ne?

- člověk se špatným žebříčkem hodnot

Náš vlastní život by měl být to nejdůležitější, co na tomto světě máme. Je to naše vše. Život přináší radosti i bolesti, majetek i společenské vztahy. Život je naší nadějí. Když o něj přijdeme, ztrácíme vše. Ale lidé si přesto dokážou sami ukončit svou cestu. Myslí si, že to nejdůležitější je pryč. Majetek, štěstí, láska. Ať už se to nazývá jakkoliv, zaujalo to neoprávněné první místo. Dokud máme život, majetek, štěstí, láska a mnoho dalšího může k nám opět znovu přijít.

- největší bojovník

Ano, přesně tak. I ten nejzbabělejší člověk se stává sebevraždou tím nejsilnějším válečníkem, protože porazil vlastní pud sebezáchovy. Málokdo z nás skutečně dokáže ignorovat onen slavný pud a vrhnout se po hlavě do nebezpečí. Málokdo z nás se opravdu postaví čelem skupině grázlů, aby pomohl slabému neznámému. Málokdo z nás si dokáže vzít život dobrovolně.Před mnoha lety, v době, kdy jsem ještě navštěvoval základní školu, (ten čas fakt utíká jak splašený :-D ) se jeden kluk pokusil v onom malém městě o sebevraždu. Skočil ze zbytků místního hradu.
Šuškalo se, že to bylo kvůli dívce, která ho opustila. Pokus se mu ale nezdařil. Přežil, ale zůstal ochrnutý (pokud teda drby byly pravdivé). Ve třídě nám zrovna visel na stěně nápis "Je lepší život prožít, než ho jen přežít". Osud onoho pro mě neznámého mladíka mi vnuknul myšlenku. Doplnění onoho nápisu o další větu. Ta věta zůstala se mnou do dnešních dnů.

"Radši život přežít, než jej zbytečně krátit."

Copak nechcete vědět, jak to dopadne? ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Amia Amia | Web | 24. ledna 2011 v 21:39 | Reagovat

Tak nadpis se povedl  XD

Hezky pojatý článek. Už několikrát jsem vymazala to, co jsem začala psát, tak to nechám tak a řeknu prosté a stručné - hezký, hezky pojatý článek
;)

2 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 24. ledna 2011 v 22:40 | Reagovat

Zdravím všechny,

sebevražda je velmi složité a komplexní téma. Lidé se mnohdy dostávají do situací, kdy se domnívají, že není cesty pryč...já si však myslím, že ta cesta je. Pracujme zde s předpokladem, že existuje "nějaký" Bůh - pakliže ano, musíme se v rámci sebevražd úzce zamýšlet i nad tím, má-li k tomu všemu co říci i jeho existence..

Zde však není prostor pro rozbor všech myšlenek, proto Vás zvu na článek zde:

http://zivot-nazory.blog.cz/1101/ztrata-smyslu-zivota-sebevrazda

S pozdravem

Marpefi

3 GennyS GennyS | 4. února 2011 v 17:55 | Reagovat

Marpefi, když podle tebe existuje ten "nějaký" Bůh, proč dopouští, aby se lidé zabíjeli "Viz. si například podřezávali žíly, skákali ze střech"...
Pokud jsi křesťan taký, jaký máš být, či jakýho jsi křesťanství, tak bys to měl chápat, proč to "nějaký" bůh dopouští.

4 Elenya Elenya | 4. února 2011 v 22:52 | Reagovat

Myslí,že každý z nás občas na toto téma pomyslí, aniž by si to uvědomil, ať je už je příčinna jakákoli:)

5 Marpefi Marpefi | E-mail | Web | 9. února 2011 v 10:35 | Reagovat

[3]: zdravím Tě, toto téma jsme několik dní řešili tady s autorem a jinými v komentářích pod mými články - myslím, že konkrétně pod těmi sebevraždami...tam si můžeš najít odpovědi i argumenty protistrany..

Měj se hezky Marpefi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama