Existuje nemožné?

10. července 2011 v 10:49 | Agrenej |  Nad šálkem čaje
Doba pokroku jde stále vpřed. Heslo: ,,Zázraky na počkání a nemožné hned" by se dalo na náš svět použít, pokud si trochu pohrajeme s vnímáním času. Intelekt, důvtip, touha, hamižnost, závist a mnoho dalších vlastností nás vede vpřed a pomáhá nám to, co by před tisíci lety považovali za zázrak a před sto lety za nemožné, splnit. Jak by se asi lidé z dob slavných honů na čarodějnice dívali na možnosti dnešního života, jak by se lidé žijící na počátcích moderní doby dívali na vymoženosti současnosti? Bylo by zajímavé poznat názory generálů první světové války na dnešní rakety schopné překonat během letu celé kontinenty. Bylo by zajímavé vidět tváře vlastenců, co za dob Rakouské nadvlády doufali v samostatnost, na dnešní stav země, které si pomalu i vlastní lid přestává vážit. Jak by vypadaly jejich oči při zjištění, kolik vlastenectví ubylo? (Ale to je zase jiný příběh.) Za svůj život lidstvo dokázalo nalézt spousty bohů, dokázalo zkrotit řeky, přemoci zemskou přitažlivost, zavrtat se hluboko pod zem, vyletět do vesmíru a mnoho dalších skutků. Je vůbec něco, co by lidstvo nedokázalo? Existuje do budoucna nějaké ,,nemožné"?


Je vůbec možné, aby člověk poznal sám sebe natolik, aby věděl jaký je, jaký bude a jak se zachová? Když jsem byl ještě na základní škole, cítil jsem se odříznut od vrstevníků, jestli oprávněně či ne se mi dnes zdá vedlejší, ale přimělo mě to obrátit se do sebe. Chtěl jsem poznat každou nuanci své duše, abych pochopil, kdo jsem a nakolik se sám na sebe můžu spolehnout. Možná to zní poněkud divně, ale zdálo se mi velmi důležité znát své pravé já co možná nejpřesněji. Brzy jsem mohl být na své výsledky hrdý, neboť jsem dokázal zjistit, nakolik mě bude bolet ztráta, která mě ještě nepotkala, jak se budu cítit v době štěstí, lásky, i trápení. Život mi časem dokázal, jak přesný jsem v odhadu byl. Tehdy jsem chápal mnohé.
Dnes jsem na vysoké, na život nahlížím očima realisty. Stále dokážu odhadnout bolest, zášť, štěstí i lásku, kterou bych za daných okolností mohl cítit. Přesto stále častěji při pohledu do zrcadla si pokládám otázku: ,,Kdo je ta osoba, co se mi tak upřeně dívá do očí?" Asi jako každý zamilovaný člověk si v bělostných mracích na azurové obloze kreslím budoucnost po boku své lásky. ,,Jaký budu manžel? Jaký budu otec?"

Rozměry lidské duše jsou neohraničeny. Neskrývají se v nás jen některé vlastnosti, ale rodíme se s plnou paletou různých odstínů chování. Jsme vším: cholerici, flegmatici, melancholici, sangvinici; extroverti, introverti; hodní i zlí. Vše se v nás skrývá a záleží jen na životě, co leží za námi, jaká část zůstane na povrchu a jaká bude odsunuta do zapomnění. Jestli zůstalo něco lidstvu odepřeno, je to, dle mého názoru určitě absolutní pochopení sebe sama, neboť naše rozměrná duše nese v sobě tolik, že to maličký rozum nedokáže pojmout.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jakou hudbu posloucháte?

Pop 17.8% (30)
Metal 52.1% (88)
Hip-hop 5.3% (9)
Rap 5.3% (9)
Techno 5.3% (9)
Vážná hudba 14.2% (24)

Komentáře

1 Teen Teen | Web | 10. července 2011 v 11:00 | Reagovat

Tak jsem klikla na titulek článku, aniž bych věděla, kdo ho napsal, a hele. :D
Je pravda, že lidská duše má v sobě obrovskou moc. Občas se divím, jak moc dokážu samu sebe překvapit, když udělám něco, co bych od vůbec nečekala. Ale právě proto, že duše tu moc má, je tak těžké ji zkrotit, ovládnout se, změnit se... A jak píšeš, úplně ji pochopit je nemožné.

2 Karoll Karoll | Web | 10. července 2011 v 21:31 | Reagovat

moc pěkně promyšlená úvaha. Co se týče budoucnosti, tak není nemožné nic, kdoví, na co vědci časem přijdou.

3 agrenej agrenej | E-mail | Web | 11. července 2011 v 1:02 | Reagovat

Děkuju za komentáře. :-)

4 Amia Amia | Web | 17. července 2011 v 15:16 | Reagovat

Mám takový nejasný pocit, že to heslo je ,,zázraky hned a nemožné na počkání", ale to nic ;P

Nechci vědět, jak se v tom určitém okamžiku budu cítit ještě dřív, než nastane. To je pak již zbytečné, aby opravdu nastal

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama