Minulost s vůní čaje

28. dubna 2012 v 17:18 | Agrenej |  Nad šálkem čaje
Taky se Vám zdá, že současné jaro v sobě nese kousek od každé roční doby? Přechod ze zimy se na jaře slušně podepsal, po krátkém příjemném počasí jsem si náhle připadal spíše jak na podzim, mlhy, chladné deště, šedivá obloha, a co máme dnes? No přece léto.

Teda, nevím jak ostatní, ale já z toho moc nadšený nejsem. Slunce… Horko… Bolavé oči i se slunečními brýlemi… Horko… No, prostě zlaté normální jaro a podzim. Na vysoké teplotě vzduchu mi ještě tak docela vadí, že mi bere chuť k pití horkých nápojů (a to i přes to, že by se v teple měly pít teplé nápoje, je to pro zdraví lepší). Jakožto milovník čaje mívám v létě a podobně pekelných dobách jeden a ten samý dialog vedený se svým vlastním já.

,,Dal bych si čaj."
,,Je horko. Kašli na to."
,,Ale když já mám na něj takovou chuť."
,,Stejně tam není žádný lehký, květinový, který by se k tomu horku hodil."
,,Nekecej! Je tam ještě zbytek jasmínového."
,,Tak je, no. Ale stejně je stále horko. Dávat si čaj v takovém počasí… Budeme se cítit jak v pekle."
,,Máš recht. Stejně se mi nechce zvedat."

Samozřejmě někoho jistě napadne ledový čaj. No, z těch moc nadšený nejsem. U ochucených je chuť čaje jen velmi těžko cítitelná a čisté jsou… těžko popsatelné.

Jedno řešení by se ovšem nabízelo. Řešení, které dalo vzniknout samotnému ledovému čaji.
Před nějakou dobou jsem četl kdesi jakýsi článek o vzniknu ledového čaje. Údajně k tomu mělo dojít na Světové výstavě v Saint Louis (snad jsem si to dobře zapamatoval) někdy před rokem 1910. Jistý muž se rozhodl předvést novou odrůdu čaje, ale jeho horký nápoj moc na odbyt nešel. Lidé se už tak dost potili a opravdu netoužili doplňovat tekutiny zrovna kouřícím čajem. Ona osoba spíše ze vzteku mrskla do připraveného čaje led, aby si ,,nekulturní američané" pili čaj studený. Jistě i on byl překvapený, jak velký zájem náhle lidé o nápoj projevili.

Inu, minulost skrývá mnohá řešení i prostých a obecných problémů, nad kterými občas dnešní lidé dokážou kroutit hlavami. Je vhodné se o ni zajímat, plout jejími tajemnými vodami plných kouzla zapomenutého vědění. Možná si z nich něco odneseme, něco hodnotného, co nás pak bude provázet životem snadněji, lehčeji, bez zastavování nad každým problémem. Není důvod ji zatracovat, ať už se nám líbí, či ne. Vždy dokáže být velmi nápomocná.

No, možná onen nápad s kostkami ledu vyzkouším ještě dnes, možná zítra. Nechám to na náladě a náhodě. Rozhodně však tento nápad s vůní historie odzkouším.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaká je vaše oblíbená roční doba?

Jaro 24.8% (69)
Léto 31.7% (88)
Podzim 25.2% (70)
Zima 18.3% (51)

Komentáře

1 Siwa Siwa | Web | 28. dubna 2012 v 19:41 | Reagovat

A až to odzkoušíš, dej vědět. :-D
Navezla jsem si an intr výborný čaj, ale přesně jako ty jsem celý týden na to nesáhla, protože jsem si říkala: "Je mi vedro zvenku, nebudu se přece zahřívat ještě zevnitř!"

2 agrenej agrenej | E-mail | Web | 28. dubna 2012 v 19:43 | Reagovat

[1]: Odzkoušeno a není to špatné. :-) Hodil jsem do čaje pět kostek ledu (příště zkusím více) a dopadlo to velmi pozitivně. :-) Čaj si zachoval svou chuť a nebyl ,,usazený" jako při pomalém chladnutí (aneb má častá situace, kdy na uvařený čaj zapomenu a jeho existenci zjistím až po hodině :-D ).

3 Elenya Elenya | 28. dubna 2012 v 22:30 | Reagovat

Na zapomínání existence čaje znám také. Do něčeho se tolik ponořím, že na něj úplně zapomenu :-D
Jinak s kostkami ledu to zkusím taky, může to být chutné, když to říkáš i ty :-)

4 Sedmikráska Sedmikráska | E-mail | Web | 29. dubna 2012 v 15:23 | Reagovat

Pravda. V pondělí mrzne, v sobotu se lidi pečou :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama