Dát věci do pořádku

24. května 2015 v 18:31 | Agrenej |  Nad šálkem čaje
"Vy jste ta generace, která má šanci dát věci do pořádku"

Tuto větu jsem zaslechl na jedné z mých dlouhých hodin na vysoké škole a stala se dokonce tím nejzajímavějším, co mé uši onen den zachytily. Je tomu skutečně tak? Ale popořádku.


Hlavní myšlenkou táhnoucí se kolem onoho výroku, bylo popisování současné situace naší země. Učitel se rozmluvil o skutečnosti, že současná vládnoucí generace ještě stále vyrůstala ve vlivu předchozího režimu, ještě stále cítili na sobě dobu, kdy "všechno patřilo všem" a "kdo nekradl okrádal vlastní rodinu", a my máme být lékem na tento přístup. Donést do systému neposkvrněné těmito principy. Je tomu vážně tak?

Co si tak pamatuji z rozhovorů z minulých let, ať už se jednalo o celoživotní kamarády, či jen dočasné známé, mám pocit, že nejsem sám, kdo od svých rodičů dostával lekce typu "kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu". Ne, že by šlo přímo o vybízení ke krádežím, jako spíše o využití každé příležitosti, která může přinést výhodu pro jednotlivce a jeho nejbližší. Kolik z nás, jejichž věk se pohybuje kolem čtvrt století, dostalo tyto lekce v dětství? V kolikati myslích tyto myšlenky zakořenily a kolik lidí je skutečně uvede do praxe, pokud se naskytne příležitost? A kolik z těch, kteří by nikdy neopakovali chyby svých předchůdců ještě neuteklo do zahraničí?

Když se občas nad těmito otázky zamyslím někde na veřejnosti, obvykle se rozhldénu a očima vyhledávám ty, co se toutou dobou pohybují v období puberty. Většinou si nejsem úplně jistý tím, co si o nich myslet. Z toho, co občas zachytím, je jejich chování mnohem výbušnější, drzejší a často nabývám dojmu, že spousta věcí v jejich zájmu je naprsto zazděná. Ale co my víme. Třeba je tento způsob mládí takovou prapodivnou zkratkou k dospělosti, možná i k rozumu a třeba i moudrosti.

Uvidíme, kolik toho zvládneme. Když už nic jiného, tak snad aspoň budeme motivovat ty mladší, že mají sílu dát věci do pořádku a udělat své okolí, kraj, zemi, svět lepším místem k životu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elenya Elenya | Web | 25. května 2015 v 19:01 | Reagovat

Já upřímně takové lekce nedostávala, byla jsem rodiči vedena k úplně jiným věcem, což se nakonec hodně podepsalo.

Co se týče dnešní mládeže, souhlasím, že absolutně netuším, co si o nich a jejich chování myslet, ale myslím si, že pořád nějaká naděje, že z nich vyrostou moudří, dospělí lidé, pořád zůstává. Když už se nějaký z nich dá se mnou do řeči, snažím se je skutečně motivovat svými činy a doufám, že si vezmou z toho něco do svého budoucího života. :-)

2 Amia Amia | Web | 27. května 2015 v 22:25 | Reagovat

Tvůj učitel je snad první, kdo má stejný názor jako já :-)
Jsem dost přesvědčená o tom, že až bude vládnout generace, která NEvyrůstala za komunismu, věci se zlepší. A až budou vládnout jejich děti...
O tom, který režim je ,,lepší", se můžeme bavit až za 17 let. Tehdy bude komunismus a demokracie vládnout stejně dlouhou dobu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama